علوم باغبانی 88 دانشگاه شهرکرد
وبلاگ علوم باغبانی

                                                                                                                       گیاه اسطوخدوس از دهه های پیشین به عنوان گیاهی دارویی ، زینتی و معطر شناخته شده است.آیا از خواص درمانی گیاه اسطوخدوس اطلاع دارید؟

از جمله خواص بالینی گیاه اسطوخدوس عبارتند از:
آرام بخشی:
یکی از اولین موارد استفاده از روغن گیاه اسطوخدوس به منظور تسکین سیستم عصبی بوده است.بوی این گیاه آرام بخش می باشد و برای درمان سردرد،اضطراب،افسردگی ، فشارهای روحی و تنش عصبی کاربرد دارد.
تسکین درد:
یکی دیگر از خواص گیاه اسطوخدوس تسکین درد می باشد.روغن گیاه اسطوخدوس باعث کاهش درد ماهیچه ها،گرفتگی،ارتریت،درد مفاصل ،پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن می باشد.برای برخورداری از این خاصیت گیاه،روغن آن موثر می باشد که روی موضع مالیده و ماساژ می دهند.
مراقبت های پوستی:
روغن اسطوخدوس در اغلب محصولات دارویی پوست کاربرد دارد و این کاربرد اغلب به خاطر بوی معطر آن است.یکی دیگر از خواص گیاه  اسطوخدوس که کمتر نیز شناخته شده می باشد،خاصیت ضد قارچی،گندزدای و ضد التهابی آن می باشد.به همین دلیل در درمان آکنه،چروک صورت،درمان بیماری پسوریازیس،آفتاب زدگی و التیام زخم و سوختگی کاربرد دارد.
ارتقا سلامت امعا و احشا:
بعضی افراد اعتقاد دارند که گیاه اسطوخدوس برای درمان بعضی از مشکلات گوارشی کاربرد دارد.مثلا جهت روانی و حرکت دستگاه گوارش،تحریک به تولید ماده صفراوی و سایر آنزیم های هضم استفاده می شود.همچنین در درمان علائمی نظیر استفراغ،اسهال،کولیک،معده درد،سوء هاضمه و رفع گاز روده استفاده می شود.روغن گیاه باعث بهبود جریان خون و در نتیجه رهایی از فشار خون می شود.
موارد احتیاط:
استفاده از گیاه اسطوخدوس و روغن آن برای بعضی افراد نظیر بیماران دیابتی،زنان حامله و شیرده ممنوع می باشد.همچنین افرادی که دارای پوست حساس هستند باید در زمان استفاده از روغن گیاه اسطوخدوس ، احتیاط های لازم را اعمال کنند.

[ شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۹ ] [ 16:40 ] [ حسین حضرتی ]
درباره وبلاگ

این وبلاگ با همکاری دانشجویان علوم باغبانی دانشگاه شهرکرد ایجاد شد,امیدواریم بتوانیم قدم کوچکی درراستای ارتقاع سطح علمي دانشجويان رشته كشاورزي به خصوص علوم باغباني برداريم. مديروبلاگ:حسين حضرتي
امکانات وب